sobota, 23 lutego 2013

Donski Sfinks (Don Sphynx) - O rasie

Charakterystyka rasy

Może się wydawać, że Doński Sfinks, Kanadyjski Sfinks, ale również Peterbald są identycznymi kotami - łysy to łysy, wszystkie takie same... Ale tak nie jest. ;) Każda z tych ras na swój wyjątkowy sposób różni się od innych. 
W tym poście opiszę charakterystykę rasy Don Sphynx.


Pierwszą widoczną różnicą jest ułożenie oczu. Dończyk ma skośne i niezbyt duże (w przeciwieństwie do Sfinksa Kanadyjskiego) oczy, które mi osobiście kojarzą się z migdałami. 
Uszy Sfinksa Dońskiego są proste, duże, wysoko ułożone i mają zaokrąglone końcówki. Warto też zauważyć, że uszka Dończyka są nachylone do przodu. Również ważną rzeczą jest odległość między nimi. Odległość między jednym a drugim uchem powinna być równa podstawie ucha.

Ciało Don Sphynxa jest średniej lub dużej wielkości. Kości są silne, a muskulatura bardzo dobrze rozwinięta, czego może nie widać na pierwszy rzut oka. Dopiero podczas zabaw czy wspina się po drapaku, można zauważyć mocno zarysowane mięśnie Dończyka. Łapy są zaokrąglone, a palce bardzo długie, co jest również charakterystyczną cechą Sfinksów.

Warto zwrócić również uwagę na ogon, który jest średniej długości. Nie raz spotkałam się z opinią, że Sfinks jest podobny do szczura. Myślę, że właśnie ogon nasuwa ludziom to skojarzenie :). Lecz zdarza się, że Sfinksy Dońskie na końcówce ogonka mają krótką, falistą sierść. Ale nie oznacza to, że kod ma jakąś wadę! Taka sierść na ogonku Dończyka, również jest charakterystyczna dla tej rasy. Można łatwo sprawdzić, czy ogon Sfinksa jest poprawnej długości. Gdy kot stoi należy końcówką ogonka dotknąć jego łopatek, jeżeli nie sprawia to trudności mamy pewność, że kot ma poprawną długość ogona.

Możemy wyróżnić trzy typy Dońskich Sfinksów (ze względu na skórę czy sierść):

  • Sfinks łysy (także nazywany goły - mokry) to kot z "gumową" skórą. Kot goły mokry nie posiada w ogóle włosów. Jedynie, sporadycznie wyrastają mu pojedyncze wibrysy, które po pewnym czasie odpadają.
  • Brush - sfinksy te posiadają sierść (tak zwaną brush), która ma około 2 mm. Pojawia się ona u małych kociaków lub też u dorosłych, ale sezonowo.
  • Welur - sierść nie widoczna gołym okiem, lecz wyczuwalna. Głaskanie tego kota może kojarzyć się nam z aksamitem. 

Wszystkie te typy mają wspólną cechę - zmarszczki. Zmarszczki są również cechą kojarzoną jedynie ze Sfinksami. Koty te mają najwięcej zmarszczek na łapkach i główce. Czym więcej zmarszczek ma Sphynx, tym bardziej ceniony jest przez hodowców, ale również sędziów na wystawach :).





1 komentarz:

  1. Trochę mało informacji o różnicach zewnętrznych i - co ważne - o różnicach i cechach wspólnych charakteru . Mam Sphinksa Kanadyjskiego i chętnie dowiedziałabym się o jego braciach peterbaldach i dońskich .

    OdpowiedzUsuń